Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Autor: 13:48 Technologie

Czy można naprawić zepsutą płytę główną w laptopie

Sporo osób zapewne doświadczyło sytuacji, kiedy ich laptop z jakiegoś powodu nagle przestał funkcjonować. Powodów czegoś takiego jest wiele, a jeden z częstszych to jakieś uszkodzenie płyty głównej. Jeśli ktoś pamięta, jak wygląda taka płyta, to uzna być może jej naprawa jest niemożliwa i będzie trzeba znaleźć używaną albo kupować sprawny sprzęt. Faktycznie tego typu płyty są wykonywane w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach, najczęściej przy użyciu specjalnych robotów. Ścieżki połączeniowe na nich mają taką grubość, że do zobaczenia ich potrzebna będzie lupa, dlatego tradycyjną lutownicą raczej się nic nie poradzi.

Dodatkową trudnością jest fakt, że praktycznie wszystkie układy scalone są bezpośrednio przylutowane do laminatu ze ścieżkami. Dla producenta są to znaczne oszczędności kosztów, jednak przy potrzebie naprawy mocno utrudnia sytuację. Jak jednak widać w praktyce, wiele firm sobie bardzo dobrze radzi z wieloma przypadkami, choć wymaga to od nich sporych kompetencji i posiadania specjalistycznego sprzętu. Jak już było wspominane, typowe lutownice ze względu na niewielką dokładność na niewiele się tu przydadzą, będą potrzebne dużo bardziej nowoczesne przyrządy. Różnych możliwości awarii takich płyt jest całkiem sporo. Często będą się psuć graficzne układy, i tu należy zastanowić się dobrze nad ekonomiczną opłacalnością. Sam koszt układu to nierzadko kilkaset złotych, a dołożyć przecież jeszcze trzeba pracę specjalisty.

Może się wtedy okazać, że w podobnych pieniądzach kupić można używany, sprawny laptop, a niewiele dokładając sprzęt o dużo lepszych parametrach. Ale dużo usterek będzie możliwych do naprawienia za kilkaset złotych, w większości przypadków ta kwota ustalana będzie indywidualnie. W pierwszej kolejności zależeć ona będzie od diagnozy, a tę zrobić można dopiero po rozmontowaniu laptopa, opierając się na przykład na sprawdzaniu napięć w typowych punktach. Dlatego też przy takiej naprawie bardzo się przydają schematy płyt głównych, a te można znaleźć na stronach internetowych, podając w oknie wyszukiwarki hasło wsad bios lenovo.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 3 times, 1 visits today)
Close